Celem projektu pt. Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza (CB3SI) przy Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk (ISP PAN) jest rozwój badań naukowych i promocja wiedzy o współpracy trzynastu państw członkowskich UE, leżących między trzema morzami: Bałtyckim, Adriatyckim i Morzem Czarnym. Projekt jest realizowany w ISP PAN przez zespół badaczy pod kierownictwem prof. ISP PAN Agnieszki Orzelskiej-Stączek.
Inicjatywa Trójmorza jest ambitnym projektem o znaczeniu strategicznym. Stała się impulsem rozwoju dla Europy Środkowej. Aktualnie ta współpraca rozwija się głównie na płaszczyźnie politycznej i ekonomicznej. Poprzez utworzenie Centrum Badawczego pragniemy zwiększyć znaczenie wymiaru naukowego i współpracy na poziomie eksperckim.
Do głównych celów Centrum Badawczego należy popularyzacja wiedzy naukowej na temat współpracy regionalnej, a także rozwój badań naukowych dotyczących Inicjatywy Trójmorza. Wspieramy również rozwój współpracy międzynarodowej między podmiotami badawczymi i podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej w regionie Trójmorza. Tym samym projekt wpisuje się w cel programu „Nauka dla Społeczeństwa”, jakim jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w budowaniu współpracy między podmiotami działającymi w obszarze nauki a podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej.
Inicjatywa Trójmorza została zainaugurowana w 2016 roku w Dubrowniku na szczycie prezydentów. Obejmuje trzynaście państw należących do Unii Europejskiej. Jej główne cele obejmują: wzmocnienie gospodarcze regionu przez rozwój infrastruktury, transportu, energetyki i cyfryzacji, a także wzmocnienie spójności UE i więzi transatlantyckich. Strategicznymi partnerami Inicjatywy Trójmorza są Stany Zjednoczone, Niemcy i Komisja Europejska. Natomiast Ukraina i Mołdawia od 2023 roku mają status partnera stowarzyszonego.
Projekt pt. Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza jest realizowany w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, który został założony w 1990 roku. Instytut skupia czołowych polskich politologów, historyków i socjologów. Stanowi ważny ośrodek na mapie polskich badań nad polityką i historią najnowszą. Misją Instytutu jest prowadzenie interdyscyplinarnych studiów nad zmianami społecznymi i politycznymi w XX i XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem relacji wschód-zachód.
Więcej informacji: https://isppan.waw.pl/o-instytucie/