Zespół Centrum Badawczego Inicjatywy Trójmorza wraz z grupą uznanych badaczy ze świata akademickiego, ośrodków analitycznych i przedstawicielki biznesu w dniach od 12 do 16 marca przebywał z wizytą studyjną w Atenach. Nasz program obfitował w różne spotkania na szczeblu administracji państwowej, przedstawicieli nauki i think-tanków m.in. z:
- spotkanie z prof. Charalamposem Tsardanidisem z International Institute of Economic Relations;
- spotkanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z Georgiosem Michailidisem, Desk Officerem do spraw Inicjatywy Trójmorza;
- seminarium z International Centre for Black Sea Studies;
- spotkanie z prof. Panagiota Manoli oraz Dyr. Professor Maria Gavouneli, The Hellenic Foundation for European and Foreign Policy (ELIAMEP);
- spotkanie z prof. Ioannisem Stribisem z Uniwersytetu Egejskiego;
Zostaliśmy również przyjęci przez ambasadora RP w Atenach Pana Artura Lomparta, a także mieliśmy przyjemność posłuchać wykładu podczas seminarium prof. Karoliny Gortych-Michalak w Polskim Instytucie Archeologicznym w Atenach.
Z całą pewnością dołączenie Grecji do Inicjatywy Trójmorza dodaje szereg nowych możliwości współpracy na lini północ-południe. Greckie porty są w stanie znacząco rozwijać potencjał państw położonych w Europie Środkowej i na Bałkanach Zachodnich. Potrzebują jednak to tego odpowiedniej infrastruktury drogowej, kolejowej i energetycznej. Warto zaznaczyć również, że jeden z flagowych projektów Inicjatywy Trójmorza – Via Carpatia zaczyna się w litewskiej Kłajpedzie nad Morzem Bałtyckim a kończy się w greckich Salonikach nad Morzem Egejskim. Grecja ma również olbrzymi potencjał gospodarczy i stabilną pozycję w regionie, co naturalnie predysponuje ją do odgrywania roli regionalnego lidera mogącego wnieść dodatkową wartość do rozwoju tego formatu.