start / Aktualności / W Sejmie powstała Grupa Parlamentarna ds. Trójmorza

W Sejmie powstała Grupa Parlamentarna ds. Trójmorza

W Sejmie 11 czerwca 2026 powstała stała Grupa Parlamentarna ds. Trójmorza. To efekt rozwoju Parlamentarnego Zespołu ds. Trójmorza, który formalnie zakończył działalność  29 maja 2026 roku. 

Głównym celem Grupy jest wspieranie w wymiarze parlamentarnym współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. Inicjatywa ta koncentruje się na rozwoju infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej w państwach Europy Środkowej, służąc wzmacnianiu spójności Unii Europejskiej.

Działalność Grupy przyczynia się do budowania marki Inicjatywy Trójmorza jako projektu współpracy regionalnej o strategicznym znaczeniu. 

Grupa Parlamentarna ds. Trójmorza liczy obecnie 16 posłów. W jej prezydium zasiadają:

Szymon Szynkowski vel Sęk /PiS/  –  przewodniczący

TomaszGłogowski   /KO/  –  wiceprzewodniczący

Ewa Schädler /Polska2050/  –  wiceprzewodnicząca

Sławomir Skwarek   /PiS/  –  wiceprzewodniczący

Jolanta Zięba-Gzik   /PSL-TD/  –  wiceprzewodnicząca

Oficjalna strona Grupy Parlamentarnej ds. Trójmorza: https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=DEL_INNA&Deleg=96