W Sejmie 11 czerwca 2026 powstała stała Grupa Parlamentarna ds. Trójmorza. To efekt rozwoju Parlamentarnego Zespołu ds. Trójmorza, który formalnie zakończył działalność 29 maja 2026 roku.
Głównym celem Grupy jest wspieranie w wymiarze parlamentarnym współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. Inicjatywa ta koncentruje się na rozwoju infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej w państwach Europy Środkowej, służąc wzmacnianiu spójności Unii Europejskiej.
Działalność Grupy przyczynia się do budowania marki Inicjatywy Trójmorza jako projektu współpracy regionalnej o strategicznym znaczeniu.
Grupa Parlamentarna ds. Trójmorza liczy obecnie 16 posłów. W jej prezydium zasiadają:
Szymon Szynkowski vel Sęk /PiS/ – przewodniczący
TomaszGłogowski /KO/ – wiceprzewodniczący
Ewa Schädler /Polska2050/ – wiceprzewodnicząca
Sławomir Skwarek /PiS/ – wiceprzewodniczący
Jolanta Zięba-Gzik /PSL-TD/ – wiceprzewodnicząca
Oficjalna strona Grupy Parlamentarnej ds. Trójmorza: https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=DEL_INNA&Deleg=96
